Birthday

Organize corporate parties, birthday parties or other events

Dear clients,

welcome to the Haunted House and Prague Legends at Vodičkova 32 in Prague 1, where you will find a unique, scary space that meets the demanding conditions for organizing corporate and private events, PR presentations, team building events, birthday events, bachelor parties, and other social gatherings.

The space of the haunted house is divided into two floors. On one of the floors, there is an excursion - a scary tour, a theme bar, and a "RIP" area (our VIP area). A high-quality sound system, intimate lighting, and presentation technology with video projection - popular scary video mapping that meets our clients' requirements for the technical equipment of corporate events.

A scary interior, cultured staff, and services provide at a high level create a pleasant environment for work, relaxation, and scary entertainment for our clients.

PRAGUE FEAR HOUSE = A TRUSTWORTHY PARTNER FOR YOUR BIRTHDAY, CORPORATE, AND PRIVATE EVENTS.

 

CHCI NAROZENINOVOU OSLAVU

Outdoor events

Máme bohaté zkušenosti s pořádáním akcí i v jiných prostorech, které nám umožňují obohatit Váš firemní večírek o zajímavé hororové vystoupení.

We are happy to organize events in new interesting spaces outside the Prague Fear House, it is not a problem for us to prepare a hauted house tailored to your requirements.

All staff can be styled to any of your ideas.

Interesting party themes include Vampire, Carneval or Tim Burton's Stolen Christmas.

We can enrich the party with our actors and a professional program on request.

If you have interesting spaces available for your company party, do not hesitate to contact us!

Room layout and interior

Jsme v centru Prahy, které je pohodlné a dostupné všem našim klientům, vcházíte jedním vchodem do strašidelného suterénu na recepci a též je Vám k dispozici šatna. Prostor je strašidelně vydekorovaný a dominantou je pro naše zákazníky dlouhý bar s barovým sezením, stolky k sezení a naše RIPko jako VIPko. Samostatný vchod v suterénu od recepce je prohlídka v Haunted House v mnoha strašidelných pokojích. Celý prostor v suterénu vyhovuje bezpečnostním předpisům, moderním systémem detekce požáru, únikovými východy a systémem odvodu tepla a kouře.

Reception

Right downstairs from the entrance, you will arrive at the reception, which coordinates all the tours of the Haunted House. The receptionist arranges and coordinates the tour schedule and the use of the dressing room, and you can buy scary souvenirs and the like there. At the reception, there is a 110-year-old cabinet that contains the remnants of the scary history from its previous owners.

Bar

Strašidelný bar s obrovskými skleněnými lustry, pohodlným sezení u baru, ale i v okolí baru se nachází směrem za recepcí. Celý prostor Prague Fear Housu je tématicky strašidelně vyzdobený s velikým důrazem na detail, který navazuje na strašidelnou historii, která se odehrávala v tomto domě. Velmi oblíbené jsou Signature Cocktails. Naše unikátní koktejly nikde jinde v Praze nepořídíte a každý má svojí specifickou efektivní prezentaci na kterou jsme patřičně hrdí.

Since the dark history of the house passes through the entire area around the bar, there are large wooden gates, and ghosts awaken in the late hours of the night and try to get through this door. You can even hear real banging on the door.

RIPko naše VIPko a upíří salonek

Výjimečné místo, které dodá každé akci na zvláštním významu. Jedinečné privátní prostory, které umožňují posezení vámi vybrané společnosti. Svět nerušeného soukromí oddělují krásné vymezovače nabízející zábavu a relaxaci promyšlených obchodů, významných schůzek a rozhodnutí.

Events that you can organize in Prague Fear House

We offer an unforgettable and unique scary space right in the centre of Prague:

Birthday celebrations with the option of a Hard Core abduction of the birthday boy/girl

Corporate and private parties and meetings

Conferences

Unconventional business meetings

Educational events, courses, and training events

Press conferences and PR presentations

Media events

Mini concerts

Catering

Prague Fear House klade veliký důraz na kvalitu a vysokou úroveň poskytovaných cateringových služeb. Při větších akcích je možné domluvit služby s naší externí společností.

Drinks

At the bar, there are professional bartenders that keep the clients company and know that being a bartender means being hospitable, sociable, and human. The relaxed and friendly atmosphere of our bar will be a great experience for you.

The professionally trained bartenders of Prague Fear House dedicate extraordinary professional care to the composition and preparation of cocktails. It is during the preparation of beverages that clients most appreciate the personal attention, reliability, and speed of the staff. Our clients like it when we treat them as the most important people in the world.

PRODUCTION ACTIVITIES

Naše dlouholeté zkušenosti managementu v Prague Fear House a spolupráce se širokým portfoliem partnerů-dodavatelů nám umožňují nabídnout klientovi komplexní služby při přípravě akce tzv. “na klíč“.

Design and preparation of event themes and decorations

Creation and organization of entertainment programs

Umělecká vystoupení, DJ.

Zajištění fotografa, vytvoření a zpracování videozáznamu z akce

Sestavení menu a nabídky vín dle přání s nabídkou našich

Signature Cocktails